Slovník optických pojmov

slovník optických pojmov
 

Achromatopsie

Porucha zraku známa tiež ako celková farbosleposť, ktorá sa prejavuje celkovou alebo čiastočnou neschopnosťou rozpoznávať farby. Príčinou sú chybné achromatopsické čapíky alebo ich nedostatok. Čapíky zodpovedajú nielen za farebné videnie, ale aj za jeho ostrosť a denné videnie. Ľudia trpiaci touto chorobou vidí všetko prevažne šedivé, sú precitlivení na svetlo a majú abnormálne ostré videnie. Achromapsie môže byť ako dedičná, tak získaná dôsledkom vážnejších zranení či chorôb.

Akomodácie

Prispôsobovanie sa oka pre jasné videnie objektov v rôznych vzdialenostiach. Toto je možné vďaka svalovej kontrakcii, ktorá mení tvar šošovky.

Amblyopia

Inak známa ako "lenivé oko". Toto ochorenie zahŕňa zhoršené videnie jedného oka. Príčinou môže byť škúlenie, alebo výrazný rozdiel optické chyby očí. Liečba sa vykonáva zakrytím zdravého oka, čím sa donúti "lenivé oko" k aktívnejší činnosti.

Astigmatizmus

Je vada optického systému; dva kolmo na seba dopadajúce lúče sú zamerané v rôznych rovinách. Ľudia s astigmatizmom vidí rozmazaný a skreslený obraz na niektorých miestach zorného poľa. Známe sú dva typy astigmatizmu. Prvým z nich je pravidelný, ktorý nastane v prípade, že má oko dve na seba kolmé osi. V tomto prípade možno vadu korigovať okuliarmi s valcovými šošovkami. Druhým typom je nepravidelný astigmatizmus, ktorý sa vyznačuje tým, že oko má nekoľmé optickej osi, a vada možno teda korigovať iba kontaktnými šošovkami.


O krok späť

BC

BC je skratka pre hodnotu zakrivenia (stupeň vyklenutie) kontaktných šošoviek a používa sa pre správne profilovanie kontaktné šošovky, aby dobre sedela na oku.

Bielko

Hustá biela ochranná vrstva, chráni oko a zároveň udržuje jeho tvar. Predná časť vstupuje do rohovky a zadnú do plášťa optického nervu.

Bifokálne šošovky

Druh kontaktných šošoviek, ktoré sa používajú na korekciu ďaleko- aj krátkozrakosti.


O krok späť

Chalazion

Chronický zápal Meibomovy žľazy nazývaný tiež ako jačmenné zrno. Jedná sa o malý uzlík, ktorý sa objaví v hornej alebo dolnej časti viečka. Uzlík nie je bolestivý, ale môže spôsobiť ťažkosti.

Cievovka

Leží blízko sietnice, vrstva tvoriaci stenu oka. Je tvorená veľkým množstvom krvných ciev, ktoré vyživujú a oxidujú oko.

CYL

CYL je skratka pre silového valce. Vzťahuje sa iba na tórické kontaktné šošovky. Ide o parameter, ktorý určuje stupeň astigmatizmu. Tieto hodnoty môžu byť pozitívne aj negatívne.


O krok späť

Čapíky

Receptory citlivé na svetlo, ktoré sa nachádzajú na sietnici. Absorbujú svetlo v rôznych vlnových dĺžkach. Čapíky sú zodpovedné za farebné videnie.


O krok späť

DIA

Predstavuje priemer kontaktné šošovky, ktorý sa meria v milimetroch. Voľba vhodného priemeru šošovky je závislá na veľkosti rohovky. Šošovka musí byť natoľko veľká, aby plne pokryla rohovku.

Diabetická retinopie

Diabetická retinopie je poškodenie ciev sietnice, ktoré je spôsobené cukrovkou. Urýchlením metabolizmu sa zvýši spotreba kyslíka a živín fotoreceptory a pigmentovým epitelom sietnice oka. Diabetická retinopie sa lieči laserom.

Dioptrie

Jednotka optickej miery, čo je prevrátená hodnota ohniskovej vzdialenosti šošovky v metroch. Ak je výsledok pozitívny, znamená to, že by ste mali nosiť zaostrujúci šošovky, zatiaľ čo ak je negatívny je nutné použiť rozptylky.

Dk/t

Znamená množstvo kyslíka, ktorý vstupuje do materiálu kontaktnej šošovky. To určuje, koľko kyslíka sa dostane k rohovke a je nevyhnutné pre riadne fungovanie oka.

Dúhovka

Dúhovka je nepriehľadná clona, ktorá je súčasťou stavby oka, a tvoriaci prednú časť membrány cievovky. Membrána je umiestnená v prednej časti šošovky a rohovky. V jeho strede je otvor s názvom zrenica.

Dvojtýždňové šošovky

Sú šošovky na systematickú výmenu. Po uplynutí dvoch týždňov je nutné šošovku vymeniť za novú. Kontaktná šošovka určená pre denné nosenie.


O krok späť

Ďalekozrakosť

Vada zraku, pri ktorej sú objekty v diaľke vidieť ostro, kdežto tie blízko sú rozmazané. Vadu možno korigovať nosením okuliarov či používaním kontaktných šošoviek v plusových dioptriách.


O krok späť

Endosperm (leukoma)

Ochorenie zraku. Zakalenie rohovky oka, vďaka čomu sa veľmi zhorší kvalita zraku, niekedy dochádza aj k oslepnutiu. Príčinou vzniku je porucha rohovky alebo mechanické poškodenie oka. Odstraňuje sa chirurgicky, v niektorých prípadoch je nutná transplantácia rohovky oka.

Entropium

Produkuje svetloplachosť a kŕčovité uzavretie viečok. Entropium vedie k zápalu spojiviek a rohovky. Vzniká najčastejšie u starších ľudí a vyžaduje chirurgický zákrok.


O krok späť

Farbosleposť

Dedičná porucha videnia, tiež označovaná ako farebná slepota. Prejavuje sa nerozpoznáním zelenej farby a neschopnosťou určiť rozdiel medzi červenou, oranžovou a žltou farbou. Príčinou je zlá konštrukcia sietnice a nedostatok čapíkov reagujúcich na zelenú farbu.

Farebné šošovky

Farebné šošovky sú mäkké kontaktné šošovky meniace alebo podfarbujúce farbu očí. Sú určené ako pre osoby so zrakovým postihnutím, ako aj pre tých, ktorí sa zrakom problémy nemajú. Používajú sa ako pre korekciu zraku, tak i pre zmenu farby dúhovky.


O krok späť

Jačmenné zrno

Inak tiež cystická infekcie očných viečok. Vyskytuje sa na hornom alebo dolnom okraji viečka a je spôsobené stafylokokovou infekciou. Jačmenné zrno môže spontánne zmiznúť alebo vyschnúť v priebehu týždňa.

Jednodňové šošovky

Jednodňové šošovky sú kontaktné šošovky na jedno použitie. Boli vytvorené pre denné používanie, je nutné ich každý deň vymeniť. Jednodňové kontaktné šošovky nevyžadujú používanie dodatkových starajúcich komponentov ani sa k nim nemusíte mať púzdro na šošovky.


O krok späť

Kampimetrie

Zorné pole sietnice sa premietne na plochý povrch. Táto štúdia sa vykonáva pre diagnostiku glaukómu, ochorenia zrakového nervu, odlúčenie sietnice, a rôzne ochorenia sietnice.

Kontaktné šošovky

Šošovka určená pre korekciu chýb zraku, ktorá sa prikladá na rohovku. Podľa použitie materiálu rozdeľujeme šošovky na tvrdé a mäkké.

Konvergencia

Otáčanie očné buľvy. Inými slovami sa jedná o schopnosť očí sledovať pozorovaný objekt zmenou polohy očné buľvy.

Krátkozrakosť

Krátkozrakosť je jedna z najbežnejších porúch videnia. Inými slovami, osoba trpiaca krátkozrakosťou vidí rozmazané objekty umiestnené na značné vzdialenosti. Krátkozrakí ľudia využívajú mínusové (negatívny) dioptrie. Existujú tri typy krátkozrakosti:

  • Axiálne - sa prejavuje tým, že os oka je príliš dlhá. Tento typ je najbežnejší a vyvíja v dospievaní;
  • Krivka - zakrivenie príslušných optických prvkov oka (rohovky a šošovky) je príliš konvexné;
  • Refrakčný - index lomu šošovky je príliš veľký. Tento typ chyby je zvyčajne výsledkom vzniku diabetu alebo šedého zákalu.

Krátkozrakosť môže byť dedičná, ako aj získaná v priebehu času. V záujme zlepšenia ostrosti videnia použite předpsané okuliare alebo kontaktných šošoviek.


O krok späť

Makulárná degenerácia

Očná choroba sa vyskytujúce u osôb nad 50 rokov. Vzniká u nich poškodenie strednej časti sietnice (makuly). Vedie k strate zraku alebo úplnej slepote. Makulárná demencia zvyčajne postihuje ženy a osoby bielej rasy. Ošetrenie je vykonávané fotodynamickou metódou. Táto metóda síce bráni vzniku ochorenia, ale neodstraňuje jeho dôsledky.

Mäkké šošovky

Typ kontaktných šošoviek, ktoré sú vyrobené zo silikón-hydrogélového alebo hydrogélového materiálu. Vďaka svojim vlastnostiam sa lepšie nasadzujú do očí. Mäkké kontaktné šošovky sa objavujú vo verziách: týždenné, dvojtýždňový, mesačné, štvrťročné a dokonca ročné.

Mesačné šošovky

Kontaktné šošovky určené pre mesačné nosenie. Mesačné kontaktné šošovky vyžadujú ďalšiu starostlivosť, čo znamená, že po ich vybratí z očí je nutné ich ošetriť pomocou špeciálneho roztoku. Ten odstraňuje všetky nečistoty a bielkovinové usadeniny z ich povrchu.

Mihanie

Čiastočné zahmlenia oka v poli videnia, najčastejšie spôsobené zápaly. Sú prvým príznakom galukomu a vyskytujú sa hlavne u krátkozrakých.


O krok späť

Odlúčenie sietnice

Ochorenie očí, ktoré vzniká, keď sa sietnica nachádza bezprostredne pod cievnatkou. To spôsobuje zhoršený zrak a môže viesť až k oslepnutiu. Zvýšené riziko odlúčenie sietnice majú všetci, ktorí majú vysokú krátkozrakosť, no najmä ženy vo veku od 50 rokov.

Opar na oku

Vírusové ochorenie kože viečok. Choroba sa prejavuje viditeľnými bublinkami naplnené čírou tekutinou. Komplikáciou oparu môže byť až zápal oka. Choroba sa lieči antivirotikami.


O krok späť

Presbiopie

Presbiopie inak vetchozrakosti je zhoršenie zraku na bližšiu vzdialenost, ktoré je spôsobené starnutím organizmu. Toto ochorenie znižuje pružnosť očnej buľvy a postihuje ľudí trpiacich ďalekozrakosťou, krátkozrakosťou, ale aj tých, ktorí nemajú žiadnu z týchto chýb zraku. Presbyopiou trpia predovšetkým osoby, ktoré prekročili 45 rok života. Korekcia zraku je možná pomocou bifokálnych alebo progresívnych okuliarov.

Ročné šošovky

Kontaktné šošovky určené pre ročné používanie. Šošovky vyžadujú dodatočnú starostlivosť špeciálnym roztokom, ktorý je zbavuje všetkých usadenín a nečistôt.

Rohovka

Vypuklá vonkajšia vrstva oka v jeho prednej časti, ktorá je umiestnená medzi dúhovkou a zrenica. Rohovka má veľké množstvo nervových zakončení.


O krok späť

Sietnice

Časť oka, ktorá prijíma vizuálne podnety. Je to nervové tkanivo, ktoré má schopnosť zapamätať si obrázky dopadajúce k oku a urobí z nich nervové impulzy. Sietnica sa skladá z niekoľkých vrstiev, usporiadaných v nervových bunkách mozgu, ktoré spája zrakový nerv. Na sietnici sa vytvára reálny obraz, zmenšený a obrátený.

Snežná slepota

Snežná slepota je jav, ktorý sa vyskytuje pri dlhodobom pobyte na zasneženom priestoru alebo i pláži. Začnú sa vám robiť mihanie pred očami. Snežná slepota môže byť dočasná, alebo trvalá.

Svetloplachosť

Citlivosť oka na svetlo. Môže byť príznakom ochorenia očnej dúhovky, zápalu spojiviek, poranenia rohovky, niektorých infekčných ochorení, ako sú osýpky či besnota, alebo straty tyčiniek.

Syndróm suchého oka

Syndróm suchého oka je ochorenie očí vyvolané nedostatočným množstvom sĺz alebo nadmerným odparovaním slzného filmu. "Suché oko" sa prejavuje svrbením, pálením, štiepaním, začervenaním očí, pocitom piesku pod viečkami. Pôvodca tejto choroby sú:

  • dlhé čítanie, práca na počítači, sledovanie televízie;
  • pobyt v zafajčených alebo zadymených priestoroch;
  • dlhodobé ochorenie;
  • komplikácie pri nosení kontaktných šošoviek;
  • komplikácie spôsobené dlhodobým upoužíváním kvapiek do očí alebo roztokov, ktoré obsahujú konzervanty;
  • nedostatok vitamínu A.

O krok späť

Šedý zákal

Očné ochorenie, ktoré vedie k zákalu oka. Katarakta je jednou z príčin slepoty. Je charakteristický tvorbou tvorbou škvŕn v oblasti šošovky, čo vedie k poruchám ostrosti zraku. Možno riešiť iba operatívne - implantovaním nové šošovky.

Šošovka

prirodzená elastická časť oka, ktorá spája svetelné lúče tak, aby na sietnici utvorili reálny obraz. Je umiestnená medzi dúhovkou a sklovcom. Jej hlavnou úlohou je zaistenie ostrého videnia objektov umiestnených v rôznej vzdialenosti od oka. Nepravidelný tvar šošovky je príčina astigmatizmu.

Štvrťročné šošovky

Mäkké kontaktné šošovky určené pre denné používanie po dobu troch mesiacov. Počas ich nosenia po celý štvrťrok je dôležité mať na pamäti že sa o ne musíme dobre starať. K tomu slúži ošetrujúce roztoky, ktoré z šošoviek odstraňujú všetky nečistoty a bielkovinové usadeniny.


O krok späť

Tórické šošovky

Tórické šošovky sú kontaktné šošovky vyrobené pre osoby trpiace astigmatizmom.

Trachóm

Trachóm je chronický zápal rohovky a spojiviek. Toto ochorenie je najčastejšou príčinou slepoty v rozvojových krajinách. Šíri sa priamym kontaktom s infikovaným sekrétom spojiviek alebo používaním špinavých uterákov a oblečenie. Vo forme infekcie sa vyskytuje v ranom detstve a jazvy, ktoré spôsobujú slepotu, sa vyvíja v dospelosti.

Tvrdé šošovky

Tvrdé šošovky sú typom kontaktných šošoviek, ktoré sú vytvorené z organického skla s vysokou priepustnosťou kyslíka. Sú charakteristické malým priemerom, ktorý pokrýva iba 2/3 povrchu dúhovky. Zvyčajne si na ne musíte zvykať dlhší čas, pretože ich hrany sú tvrdšie a môžu pôsobiť podráždenie.

Tyčinky

Nervové bunky sietnice. Vďaka nim môžeme vidieť aj v matnom, slabom svetle. Zodpovedajú tiež za vnímanie pohybu a rôznych tvarov.


O krok späť

UV Blocker

Označenie u kontaktných šošoviek, ktoré chránia proti UV žiareniu až 95%.


O krok späť

Zápal spojiviek

Jedna z najčastejších chorôb spojená so zrakom. Je charakteristická silným prekrvením spojoviek, svrbením a pálením viečok, svetloplachosťou. Lieči sa antibiotikami.

Zelený zákal (galukom)

Zelený zákal je očné ochorenie spojené s nadmerným tlakom vnútri oka. To vedie k postupnému a nevratnému poškodeniu zrakového nervu. Zuzu zorné pole, niekedy vedie k úplne slepote.


O krok späť

Žltá škvrna

Miesto na sietnici oka s najvyšším rozlíšením spojené s najvyššou hustotou tyčiniek.

Žmurkanie

Prirodzený pohyb očných viečok, ktorý pomáha rovnomerne distribuovať slzy na povrchu oka.


O krok späť

Share: