Využite našu špeciálnu ponuku
Len pre Vás máme 6% ZĽAVU!
Napíšte kód*: skopírujte kód
*Kód je aktívny po dobu 7 dní.
Choroba, ktorá sa prejavuje úplnou alebo čiastočnou nemožnosťou vnímania farieb. Dôvodom tohto onemocnenia je veľmi malý alebo nulový počet čapíkov, ktoré sú zodpovedné za videnie farieb a ostrosť pohľadu. Je to genetická choroba, aj keď sa môže vyskytovať taktiež ako následok poškodenia alebo následkom iných chorôb očí. Astigmatismus
Nesprávnost videnia spôsobená narušeným zakrivením oka. Astigmatizmus sa vyskytuje keď má oko väčšiu šírku ako výšku. Vtedy rohovka a šošovka – namiesto aby sústredila svetlo v guľatom priestore sietnice – tvorí rozmazaný obraz v jednom zo smerov.
Rozlišujeme dva druhy astigmatismu:
* pravidelný astigmatizmus – oko má dve optické osy. Túto chybu sa dá korigovať okuliarmi s cylindrickými sklami.
* nepravidelný astigmatizmus – rohovka oka je poškodená následkom poranenia. V takom prípade je viac optických osí než dve. Chybu možno modifikovať pomocou gélov na rohovku alebo pomocou kontaktných šošoviek.
Daltonizmus
Chyba sa vyznačuje poškodením vnímania farieb. Nie sú rozlišované súčasne farby červená a zelená, môže dochádzať k poruchám vnímania aj iných farieb. Daltonizmus sa vyskytuje hlavne u mužov. Krátkozrakosť (lat. Myopia) Je to najbežnejšia refrakčná chyba oka. Toto poškodenie sa prejavuje tak, že oko sústreďujúce svetelné paprsky, ich sústreďuje pred sietnicou. Následkom tohto je obraz na sietnici rozmazaný.. Na korekciu krátkozrakosti sa používajú korekčné okuliare alebo kontaktné šošovky (dvojduté rozptylné/konkávne šošovky). Ich optická mohutnosť sa označuje v dioptriách so znamienkom mínus.
Rozlišujeme tri stupne krátkozrakosti
* do 3 dpt
* stredná- menej ako 6 dpt
* vysoká – viac ako 6 dpt
Oproti krátkozrakosti najčastejšie sa vyskytujúca refrakčná chyba oka. Vzniká následkom nedostačujúcich rozmerov oka predno-zadných, alebo nevystačujúcou silou lámania optickej sústavy oka (šošovka je príliš plochá). Na korekciu ďalekozrakosti sa používajú korekčné okuliare alebo kontaktné šošovky (konvexné šošovky – spojky). Ich optická mohutnosť sa označuje v dioptriách so znamienkom plus..
Nystagmus – mimovoľné pohyby očíChyba prejavujúca sa nekontrolovanými, mimovoľnými osciláciami očních bulev.
Rozlišujeme tieto druhy nystagmu:
* horizontálny
* vertikálny
* rotačný
* šikmý
Choroba prejavujúca sa ochabnutím očných svalov. V následku toho sa mení uhol videnia jedného oka voči druhému. Následkom škuľavosti je narušené stereoskopické videnie. Škúlenie sa dá korigovať pomocou okuliarov a cvičením. Robia sa taktiež chirurgické korekcie strabizmu.
Škúlenie sa delí na:
* škuľavosť divergentná (rozbiehavá) - oči smerujú mimo uhlu pozerania,
* škuľavosť konvergentná (zbiehavá) - oči smerujú dovnútra uhlu pozerania,