Zdravotný portál s kontaktnými šošovkami


Ak sa u Vás objavuje rozmazané videnie ako známka refrakčné chyby zraku a chceli by ste sa dozvedieť viac na rôzne témy súvisiace s nápravou očných vád pomocou kontaktných šošoviek či okuliarov, nahliadnite do nášho sprievodcu a prečítajte si ďalšie zaujímavé a poučné články:
 

Prvé príznaky očných vád či ochorení
prvé príznaky očných vád

Začali ste pozorovať, že sa deje niečo neobvyklé s Vaším zrakom? Pociťujete poslednou dobou nepríjemné pálenie či bolesť v očiach alebo v zrkadle vidíte, že sú začervenané? Tieto a ďalšie symptómy môžu byť príznakmi začínajúcej chyby zraku či ochorenie očí.

Čítajte ďalej

 

Ako správne zvoliť očného špecialistu?
špecifické očné vady

Riadna starostlivosť o oči a pravidelné kontroly či návšteva odborníka pri výskyte problémov sú veľmi dôležité, ak si chcete uchovať zdravý zrak čo najdlhšie. Oftalmológ, optometrista aj optik majú každý svoju funkciu v systéme starostlivosti o zdravie očí a zraku.

Čítajte ďalej

 

Vyšetrenie u očného lekára a očné testy
očné testy

Pred tým, než sa prvýkrát vydáte na komplexnú prehliadku očí, by Vás možno zaujímalo, čo Vás vlastne čaká. Alebo ste za svoj život podstúpili už niekoľko kontrol u očného špecialistu, chodíte pravidelne, čo je správne, ale vlastne poriadne nerozumiete všetkým tým rôznym vyšetrením a testom, ktoré na Vás vykonávajú. Preto by sme Vám radi pomohli aspoň čiastočne porozumieť procedúre očného vyšetrenia.

Čítajte ďalej

 

Kontaktné šošovky verzus okuliare
kontaktné šošovky verzus okuliare

Potýkali ste sa v poslednej dobe s neostrým videním na blízko či na diaľku a očný špecialista potvrdil Vaše obavy, že by ste mali začať nosiť kontaktné šošovky alebo okuliare? Nosíte okuliare alebo naopak šošovky už nejakú dobu a uvažujete, že je doplníte o druhú z variant?

Čítajte ďalej

 

Výber šošoviek podľa okuliarov
výber kontaktných šošoviek

Okuliare aj kontaktné šošovky slúžia ku náprave refrakčných chýb zraku. Ich špecifikácie sa však u každého jedného pacienta líšia. Dôvodom je umiestnenie v rozdielnej vzdialenosti od očí.

Čítajte ďalej

 

Typy šošoviek a ako si správne vybrať
typy kontaktných šošoviek

Rozhodli ste sa, že je na čase uložiť okuliare do puzdra a vyskúšať benefity kontaktných šošoviek? Nechcete okuliare odložiť úplne, ale hľadáte vhodnú alternatívu, ktorá Vám umožní aktívne vykonávať najrôznejšie aktivity bez obmedzenia?

Čítajte ďalej

 

Ako často by sa mali vymieňať šošovky
vymieňať kontaktné šošovky

Porušovanie pokynov nepretržitým nosením alebo užívaním rovnakých šošoviek po dlhšiu dobu, než je predpísané, znamená pre oči výrazné riziko.

Čítajte ďalej

 

Ako sa správne starať o kontaktné šošovky
čistenia kontaktných šošoviek

Pohodlné nosenie po dlhé hodiny a ochrana očí pred podráždením alebo infekciou by mali byť primárnou motiváciou dobre sa o svoje šošovky starať. Čistenie a správne uloženie šošoviek zaberie vskutku iba pár minút. Potrebujete k nemu dve základné pomôcky: dezinfekčný roztok na kontaktné šošovky a puzdro.

Čítajte ďalej

 

Aké roztoky na kontaktné šošovky?
roztoky na šošovky

Nepostrádateľným prostriedkom starostlivosti o šošovky je roztok na kontaktné šošovky. Roztok na šošovky je špeciálna transparentná tekutina pripomínajúca vodu, určená na čistenie, dezinfekciu a celkovou starostlivosť o kontaktné šošovky.

Čítajte ďalej

 

Ohrozenie zdravia očí v šošovkach
ohrozenie zdravia očí v šošovkach

Všeobecne sú kontaktné šošovky bezpečnú a efektívnu formou korekcie chýb zraku. Predpokladom je však nosenie a starostlivosť podľa pokynov. Nedodržiavanie pravidiel môže totiž viesť k vážnemu aj nenávratnému poškodeniu zraku.

Čítajte ďalej

 

Šošovky pre korekciu krátkozrakosti
kontaktné šošovky krátkozrakost

Myopia, čiže krátkozrakosť, je najčastejšou refrakčnou očnou chorobou, ktorá sa v posledných rokoch čoraz viac vyskytuje nielen u dospelých, ale hlavne u detí a mladistvých.

Čítajte ďalej

 

Šošovky pre korekciu ďalekozrakosti
kontaktné šošovky ďalekozrakost

Hyperopia, čiže ďalekozrakosť, je refrakčná chyba postihujúca zhruba štvrtinu populácie. Pacienti vidia jasne a zreteľne vzdialené predmety, ale na objekty umiestnené v blízkosti ich oči zle zaostrujú.

Čítajte ďalej

 

Kontaktné šošovky pre astigmatikov
torické šošovky pre astigmatikov

Astigmatizmus patrí spolu s krátkozrakosťou a ďalekozrakosťou k refrakčným vadám zraku. Pre korekciu astigmatizmu môže očný špecialista predpísať okuliare alebo tzv. torické kontaktné šošovky. Kontaktné šošovky môžu byť vďaka moderným technológiám vyrobené na mieru, presne podľa špecifických parametrov pre daného pacienta.

Čítajte ďalej

 

Čo je presbyopia, jej príčiny a príznaky
diagnostika a liečba presbyopie

Presbyopia je očná vada, ktorá často prichádza s vekom, a jej dôsledkom je prirodzená strata schopnosti očí zaostrovať na blízko. Presbyopia najčastejšie sa začína vyskytovať po dosiahnutí 40 roku veku. Riešením presbyopie môžu byť okuliare s progresívnymi (multifokálnymi) šošovkami.

Čítajte ďalej

 

Parametre kontaktných šošoviek
parametre kontaktných šošoviek

Používate kontaktné šošovky už dlhšiu dobu alebo je chcete čoskoro začať nosiť? Potom by Vás mohlo zaujímať, čo vlastne optický špecialista musí definovať pre výber tých najvhodnejších šošoviek práve pre Vaše oči.

Čítajte ďalej

 

Čo znamená zakrivenie šošoviek?
zakrivenie kontaktných šošoviek

Zakrivenie kontaktných šošoviek patrí okrem sily šošoviek, vyjadrené v dioptriách, a priemeru, určujúcim, akú časť rohovky šošovka pokryje, k základným parametrom tohto nástroja korekcie chýb zraku.

Čítajte ďalej

 

Hydrogélové kontaktné šošovky
hydrogélové kontaktné šošovky<

Medzi hlavné nevýhody hydrogélových šošoviek v porovnaní so silikón-hydrogélovými je oveľa nižšia priepustnosť kyslíka k rohovke. Z hľadiska očné vady pacienta existujú 3 typy hydrogélových kontaktných šošoviek - sférické pre krátko či ďalekozrakosť, torické pre astigmatizmus a multifokálne pre presbyopiu.

Čítajte ďalej

 

Silikónové hydrogélové šošovky
silikónové hydrogélové kontaktné šošovky<

Oba typy, ak hydrogélové, tak silikón-hydrogélové kontaktné šošovky, sa vyrábajú z plastických hmôt, pre ktoré je typické, že za sucha tvrdnú a deformujú sa. Momentálne existujú už 3 generácie šošoviek z tohto materiálu. Odborníci jednoducho vyvinuli materiály s odlišným zložením polymérov a odlišnými vlastnosťami, materiály, ktoré doprajú očiam rôznu starostlivosť.

Čítajte ďalej

 

Syndróm suchého oka a šošovky
syndróm suchého oka a kontaktné šošovky

Vďaka novým technológiám sa podarilo výrobcom vyvinúť materiály, ktoré znižujú nepohodlie pociťované pri nosení šošoviek v dôsledku syndrómu suchého oka. Jedným z dôvodov vzniku syndrómu suchého oka môže byť používanie kontaktných šošoviek, obzvlášť potom nesprávne zvoleného typu, nedostatočná starostlivosť o šošovky a nedodržiavanie pravidiel nosenie.

Čítajte ďalej

 

Je nosenie šošoviek pre deti bezpečné?
nosenie kontaktných šošoviek pre deti

Zo skúseností naprostej väčšiny očných špecialistov vyplýva, že nosenie šošoviek deťom nijako neškodí, za predpokladu, že dodržiavajú pravidlá správneho nosenia a starostlivosti. Výhody, ktoré kontaktné šošovky ponúkajú, sú pre deti všetkých vekových kategórií väčšinou veľkou motiváciou, takže sa snaží dôsledne dodržiavať pokyny očného lekára, často aj lepšie ako dospelí.

Čítajte ďalej

 

Kontaktné šošovky pre športovcov?
šošovky pre športovcov

Väčšina aktívnych ľudí so zrakovou vadou, si vyberá ku korekcií zraku kontaktné šošovky, ktoré ponúkajú mnoho výhod. Šošovky však nie sú jediným riešením. Špecialne navrhnuté okuliare pre športovcov sú alternatívou pre tých, ktorí zle znašajú šošovky (citlivosť očí) , alebo pre športovcov, ktorí volia okuliare ako nutnú alebo dodatočnú ochranu očí.

Čítajte ďalej

 

Binokulárne videnie a príčiny
svietiace kontaktné šošovky

Binokulárne videnie znamená schopnosť mozgu zlúčiť signály prijímané z oboch očí v rovnaký okamih a s pomocou získaných informácií (pre každé oko mierne odlišných) vyhodnotiť vzdialenosť objektov, posúdiť hĺbku či rýchlosť pohybu objektov.

Čítajte ďalej

 

Zapíšte sa do newsletteru a získajte informácie o novinkách
Mobilná verzia
Chcete pokračovať?